Blog

Czy balustrady ze stali nierdzewnej wymagają konserwacji?

Balustrady nierdzewne wykonane są z odpornych stopów stali (AISI 304 i AISI 314), które zapewniają wytrzymałość na warunki atmosferyczne - zwłaszcza, używana przez nas, stal AISI 314. Nie oznacza to jednak, że nie można dbać o elementy balustrad, aby przedłużyć ich żywotność i dobry wygląd.

W ostatnich latach istotnym i nagłaśnianym problemem jest smog - czyli pyłowa zawiesina utrzymująca się w powietrzu przez długi czas. Zjawisko to jest oczywistym problemem dla zdrowia człowieka, ale nieczęsto zastanawiamy się jakie inne implikacje towarzyszą tej sytuacji. Ilość toksycznych i żrących substancji znajdujących się w pyłach podczas smogu nie pozostaje bez wpływu na elementy stalowe. Osadzające się na powierzchni mogą w dłuższej perspektywie powodować przebarwienia, wymagające mechanicznej renowacji.

Działania, które pomogą uchronić balustrady przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych i zanieczyszczeń powietrza to zwykłe przetarcie powierzchni szmatką z wodą. W ten sposób pozbywamy się większości pyłów, które wgryzają się w stal. Polecamy również użyć środka do konserwacji powierzchni ze stali nierdzewnej, dzięki któremu tworzymy dodatkową warstwę ochronną, zapobiegającą bezpośredniemu kontaktowi zanieczyszczeń ze stalą.